Jak wygladają studia dziennikarskie ?
- Natalia Latawiec
- 19 paź 2018
- 3 minut(y) czytania
Prowadzenie własnych audycji w radiu, odwiedziny siedzib telewizji, pisanie mnóstwa artykułów, przeprowadzanie wywiadów z ciekawymi ludźmi, nauka o tym jak rozumieć ludzi/społeczeństwo, zgłębianie technik wpływania na ludzi... - To wszystko pojawiło się w mojej głowie kiedy pomyślałam o studiach dziennikarskich, ile z moich oczekiwań zyskało potwierdzenie w rzeczywistości ?

Co dokładnie studiuję, gdzie i jaką mam specjalizację ?
Mój kierunek to dokładnie Dziennikarsto i Komunikacja Społeczna, który studiuję na Uniwersytecie Rzeszowskim. Specjalizację do wybrania miałam dwie "Reklama i concjerge" lub "media" z których ja wybrałam tą pierwszą i na prawdę nie żałuje ! ( o tym jak bardzo ważny jest wybór specjalizacji napiszę w innym poście )
Jak wyglądał pierwszy i drugi semestr na studiach ?
Pierwszy semestr mogę śmiało porównać do pierwszego roku w liceum, co to oznacza ? A no to że uczyliśmy się dosłownie wszystkiego... Tak jak w pierwszej klasie liceum, nie zależnie od tego że chodzicie na profil matematyczny uczycie się histori i wosu, tak tutaj nie zależnie od tego że uczęszczałam na kierunek dziennikarski miałam np. ekonomię.
Drugi semestr natomiast był już znacznie ciekawszy ! Odeszły nam wszystkie zbędne przedmioty a doszły te ze specjalizacji, takie jak strategia promocji miasta i regionu na której dowiadywaliśmy się bardzo dużo o technikach manipulacyjnych wykorzystywanych w reklamach.
Ilość teorii a ilość praktyki ?
Nie oszukujmy się, w samym programie mamy dość mało praktyk, ogranicza się ona jedynie do pisania artykułów i wywiadów które potem są poddawane ocenie. Nie oznacza to jednak że nie ma możliwości ćwiczenia swoich umiejętności ponieważ Uniwersytet Rzeszowski oferuje ich całą masę ! Mamy radio uniwersyteckie feniks.fm (instagram, fanpage ) - w którym każdy kto ma ochotę może prowadzić swoją własną audycję i poznać radio od kuchni. Telewizja uniwersytecka "Bez Cenzury" która nawet obecnie prowadzi własny program w telewizji Rzeszów. Więc jeśli tylko ktoś ma czas i ochotę to jest gdzie wykorzystać teoretyczne informacji i przełożyć je na te praktyczne.
Czy jest dużo nauki ?
Powiem wprost - nie, według mnie jest to naprawdę mało zajmujący kierunek jeśli chodzi o samą naukę. Dużo bardziej zajmujący pod względem ilość prac do napisania czy projektów do zrealizowania. Jeśli chodzi o egzaminy w sesji trzeba porządnie przysiąść przez około 2/3 tygodnie by wszystko ładnie pozdawać. Kierunek ten daje więc wiele możliwości jeśli chodzi o rozwój swoich pasji oraz realizowania się w mediach uczelnianych - co zresztą często podkreślany jest przez profesorów.
Czego ciekawego i/lub przydatnego się nauczyłam ?
Nauczyłam się jak prowadzić przemówienie publiczne, jak występować przed ludźmi, wiedzieliście że są do tego schematy ? Niemal każde wystąpienie nie zależnie czy polityka czy też celebryty można podstawić pod których z podanych schematów - mnie to osobiście zszokowało. Dowiedziałam się z jakich chwytów korzystają twórcy reklam i jak to się stało że widząc kolor fioletowy myślimy PLAY natomiast pomarańczowy - Orange i oczywiście każdy wie o co chodzi. Dowiedziała się również jak zachęcić ludzi to przeczytania twojego artukułu (czy posta na blogu ) oraz jak poprawnie je pisać.
Co trzeba umieć by iść na te studia ?
Przede wszystkim należy się interesować ! Po prostu, trzeba lubić pisać, czytać, przydałby się luz i taka ogólna otwartość do ludzi oraz odwaga. To tyle ! Jasne że jeśli nie przeczytaliście w liceum żadnej lektury i nie bardzo interesujecie się polityką ani wgl. żadnymi mediami - to nie będzie kierunek dla was, ale i takie osoby na kierunku mamy.
Czy kierunek spełnił moje oczekiwania ?
Szczerze powiedziawszy to idąc na ten kierunek nie wiedziałam do końca co takiego chcę ze sobą zrobić, a ten kierunek otworzył mi oczy na to jak wiele mam możliwości ! Więc tak, jak najbardziej spełnił moje oczekiwania a nawet pokuszę się o stwierdzenie że je przerósł !
コメント